Zídite z vyšliapaných chodníkov a objavte mesto za hranicami stereotypov. Tu sú moje tipy na najlepšie ukryté skvosty v Káhire.
Návšteva pamiatok v Káhire prebieha zvyčajne v organizovanom strese a rýchlosti. Je tu toho toľko čo vidieť a jednoducho nie je možné to zvládnuť za jeden deň. Jednodenný výlet s CK, prevádza turistov cez hlavné miesta bez akéhokoľvek hĺbky a času na vstrebanie tej pravej atmosféry.
Samostatní cestovatelia sa často zasekávajú v turistických pascách, pretože online nie je veľa informácií o Káhire okrem hlavných atrakcií.
Ak chcete získať komplexný obraz modernej Káhiry, navštívte niektoré ukryté skvosty a spoznajte denný život mesta.
Káhira je mesto malých múzeí, bizarných kníhkupectiev, scenických parkov a hip galérií.
Je to aj mesto mimo orientálnych stereotypov a naplánovaných výletov pre masy. Mesto, ktoré zanecháva mnohých cestovateľov hovoriť: „Neviem, že to v Egypte existuje.“
1. Miesta so živou hudbou
Káhira má skvelú hudobnú scénu, či už máte radi autentickú egyptskú ľudovú hudbu, smooth jazzové súbory alebo cover kapely Pink Floyd.
Noc so živou egyptskou hudbou je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete v noci v Káhire zažiť. A určite porazí plavby s brušným tancom a iné turistické pasce.
Zamierte do egyptského centra kultúry a umenia Makan , kde nájdete tradičnú hudbu z celého Egypta. Toto miesto v centre mesta hostí všetko od hudby Zar (hudba, o ktorej sa verí, že lieči ženy od nechcených duchov), až po folklórne súbory a mystické skupiny hrajúce melódie z Hodvábnej cesty. Sledujte ich facebookovú stránku pre nadchádzajúce predstavenia. https://www.facebook.com/ECCAMakan/
El Sawy Culture Wheel v Zamaleku https://www.culturewheel.com/en má rockové kapely, rapovú hudbu a množstvo skvelých miestnych kapiel od obľúbených egyptských pouličných skupín až po covery.
A nič neprekoná Cairo Jazz Club, kde si môžete dať kokteil, a zabaviť sa v dave na tanečnom parkete na hudbu DJov, ktorí hrajú tú najlepšiu techno a tanečnú hudbu. https://cairojazzclub.com/
2. Mesto odpadkov
je špinavá štvrť, ktorá je domovom mestských zberačov odpadu – väčšina z nich sú koptskí kresťania. A môže sa pochváliť niekoľkými neuveriteľnými skrytými drahokamami vrátane kostola v jaskyni a tiež oceneniami za iniciatívy v oblasti recyklácie.
Miestni obyvatelia sú tu jedni z najpriateľskejších, s ktorými sa v Káhire stretnete. Ak chcete zažiť skutočné ľudské interakcie s Egypťanmi (a nielen s predajcami suvenírov), potom určite nemôžete vynechať jednodňový výlet do Manshiyat Nasser.
Manshiyat Nasser recykluje neuveriteľných 80 – 90 % odpadu, ktorý vyzbiera z domácností po celej Káhire, v porovnaní so 40 % recyklovaného vo väčšine západných krajín.
Táto fascinujúca štvrť je ďaleko od vychodených turistických chodníkov, a určite sa ju oplatí preskúmať.
Začnite pri jaskynnom kostole, najznámejšom orientačnom bode štvrte. Obrovský kostol je zastrčený hlboko v prírodnej jaskyni a vojde sa doňho až 20 000 veriacich.
Všimnite si úchvatnú nástennú maľbu od tunisko-francúzskeho umelca eL Seeda priamo cez ulicu. Zahŕňa takmer 50 budov a predstavuje silné vyhlásenie o mylných predstavách okolo tejto štvrte.
Navštívte dielňu na recykláciu plastov, aby ste pochopili recyklačný systém Manshiyat Nasser.
V malej dielni, rozdrvené plastové vrecká roztavia na dlhé prúžky, ktoré sa potom nakrájajú na malé plastové pelety a vyrobia sa z nich vešiaky na šaty.
A nenechajte si ujsť obchod APE – skrytý klenot, kde sa útržky látok, papiera a skla recyklujú a premieňajú na nádherné ručné práce. Showroomy APE sú ideálne na prehliadku niektorých skutočne originálnych egyptských suvenírov – od štipcov do vlasov a kartičiek na ihlice až po peňaženky vyrobenNeeé z plechoviek od sódy.
čo potrebujete vedieť:
Ako sa tam dostať: Choďte Uberom k jaskynnému kostolu, najznámejšiemu orientačnému bodu, a odtiaľ začnite svoju prehliadku. Nájdite kostol Google Maps (27JG+3PW). Vodiči môžu reptať na úzke uličky do kopca, ale nakoniec sa tam dostanú.
Tip: Zoberte si pevnú obuv a vyhnite sa sandálom, ak idete dovnútra obchodov.
3. Strecha hotela Nile Zamalek
Nile Zamalek je dvojhviezdičkový hotel s päťhviezdičkovým výhľadom na streche.
Často je plná zamaleckých expatov a miestnych obyvateľov, ktorí si užívajú výhľad na Níl a pivo na slnku.
Dekorovaný je ošúchanými vintage pivnými plagátmi a lustrami vyrobenými z pivových fliaš. Ale atmosféra je skvelá, najmä v lete.
Vyskúšajte Stella, egyptský ležiak, alebo Sakara Gold, ľahšie pivo ideálne na letné popoludnia.
čo potrebujete vedieť:
Hotelová web stránka hotel’s website pre ďaľšie info
V pešej vzdialenosti: Hotel Nile Zamalek sa nachádza na ostrove Zamalek v zelenej rezidenčnej štvrti, ktorú považujem za jednu z najkrajších v Káhire. Nie je blízko k žiadnym významným turistickým atrakciám. Zamalek však môžem odporučiť pre umelecké galérie, instagramové kaviarne a moderné, ale autentické suveníry.
Ako sa tam dostať: V Zamaleku nie sú žiadne stanice metra, ale hotel nájdete na Google Maps (367F+49 Zamalek).
Tip: Neďaleko sa nachádza promenáda pri Níle tzv Nike cornisch, poprechádzajte sa pozdĺž rieky a prezrite si množstvo starožitníctiev a butikov v časti Zamalek.
4. Mesto mŕtvych
MASQ je kultúrne centrum, ktoré hostí koncerty, workshopy a podujatia a nástenné maľby a graffiti obklopujúce Maq'ad. Myš, ktorá sa opakovane objavuje na rôznych stenách (tu drží faraónsku mačku za reťaz, tam plechovku spreja), je dielom poľského graffiti umelca Franeka Myszu.
Štvrť – nekropola a pamiatka UNESCO – je plná architektonických skvostov, nádherných mešít z éry mamlúkov a cintorínov uprostred moderných bytových domov.
Je to tiež skvelé miesto na nakupovanie ručne vyrábaných a autentických remesiel, ako sú fúkané sklenené vázy a poháre, ktorými je štvrť známa.
čo potrebujete vedieť:
Pozrite si stránku centra na Facebooku MASQ’s Facebook page aké akcie a koncerty pripravuje.Pre suveníry z fúkaného skla zamierte do HodHod Glass oproti Sultan Qaitbey Mešity.
V pešej vzdialenosti: Mesto mŕtvych je rozľahlá štvrť v blízkosti známeho trhu Khan el Khalili a islamskej Káhiry, ktoré sú obe vzdialené 30 minút jazdy taxíkom.
Ako sa tam dostať: Mnoho taxikárov má problémy v kľukatých uliciach. Najlepším riešením je vziať Uber do cieľa „Mešita a mauzóleum Sultán Al-Ašraf Qaytbay“. Táto slávna mešita je skvelým východiskovým bodom pre pešiu prehliadku – a MASQ a HodHod Glass sú obe hneď vedľa. Nájdite to na Google Maps (27VG+H2 El Gamaliya).
Tip: Táto štvrť nemá veľa reštaurácií na posedenie, kúpte si občerstvenie a nápoje z mnohých stánkov a zamierte do Khan el Khalili na pokojnejšiu večeru.
5. Múzeum Gayera-Andersona, Sayid Zeinab
Gayer-Andersonovo múzeum je dobre zachovaná rezidencia zo 17. storočia plná umeleckých diel, nábytku, starožitností a kuriozít.
Kedysi to bol domov excentrického írskeho egyptológa Gayer-Anderson Pasha, ktorý tam žil v 30. a 40. rokoch 20. storočia.
Múzeum je všezahŕňajúcim krokom späť v čase a fascinujúcim pohľadom na domáci život a architektúru siahajúcu až do obdobia Mamluku (1631 n. l.). Nájdete v ňom desiatky miestností a kuriozít na preskúmanie, od miestnosti haram (používanej manželkami a deťmi domu) až po tajnú komoru používanú ako úkryt (pre ľudí alebo veci). Nenechajte si ujsť bronzovú staroegyptskú mačku a svieže nádvorie.
Strešná záhrada s prepracovanými mashrabiyami bola natočená v klasike Jamesa Bonda The Spy Who Loved Me. Strecha tiež ponúka nádherný výhľad na mešitu Ibn Tulun, ďalší menej navštevovaný klenot so špirálovým minaretom, ktorý je hneď vedľa.
Čo potrebujete vedieť:
Otváracie hodiny sú denne od 9:00 do 16:00.
V pešej vzdialenosti: Mešita Ibn Tulun susedí s múzeom a je skvelým spoločníkom na zavŕšenie popoludňajšej prehliadky mesta. Okrem toho sa múzeum nachádza v robotníckej štvrti Sayida Zeinab, kde nájdete veľa dielní, vysokých bytových domov a rušných kaviarní. Je tu možnosť vidieť kúsok skutočného egyptského života.
Ako sa tam dostať: Najlepšie je vziať si Uber. Nájdite múzeum na Google Maps (27H2+87 El-Sayeda Zainab).
Tip: V múzeu nie je klimatizácia, ak ho navštívite v lete (príďte skôr a prineste si veľa ľadovej vody).
6. Umelecké priestory Acces Downtown
Access Art Space ponúka výstavy moderného umenia a sochárstva a obchod plný svojráznych suvenírov s obrázkami z egyptskej popkultúry.
Vonku je farebná nástenná maľba arabskej kaligrafie. V galérii nájdete ručne vyrábané šperky a originálne nálezy, ako sú vytlačené staré arabské komiksy s Mickey Mouse a klasické lístky na metro v Káhire.
Galéria je živý a svetlý priestor, kde môžete vidieť moderné egyptské umenie a prehliadnuť si niektorých začínajúcich umelcov.
Oddýchnite si pri vodnej fajke vo večerných hodinách v jednej z okolitých kaviarní.
Čo potrebujete vedieť:
Príležitostne sa tu konajú umelecké rozhovory a podujatia, dátumy si môžete pozriet na ich stránke Facebook page.
V pešej vzdialenosti: Galéria je asi 15 minút chôdze od námestia Tahrir a Egyptského múzea. Je to tiež asi 2 minúty chôdze od paláca Said Halim Pasha
Ako sa tam dostať: Choďte Uberom alebo metrom na stanicu Sadat. Galériu nájdete na Google Maps (26XQ+93 Qasr El Nil) pod menom “Townhouse.”
Tip: Miesta ako Access shop sú skvelé pre originálne a zaujímavé suveníry.
7. Palác Said Halim Paša, Downtown
Tento opustený palác je nádherným príkladom káhirského bohatstva fin de siecle – ktorý je teraz zapadnutý prachom.
Pre osmanského štátnika Saida Halima pašu ho postavil slovinsko-taliansky architekt Antonio Lasciac, staviteľ palácov v Káhire a Istanbule.
Palác Said Halim (alias Palác Champlion) sa neskôr po znárodnení zmenil na chlapčenskú školu.
Dnes je prázdny, ale priťahuje pozornosť ako zastávka na miestnych peších túrach po centre Káhiry.
Čo potrebujete vedieť:
Palác je obklopený garážami, kde opravujú autá a pouličnými kaviarňami a vytvára to zaujímavý pohľad.
V pešej vzdialenosti: Je to asi 2 minúty chôdze od Access Art Space a krátkou prechádzkou sa dostanete na námestie Tahrir a k Egyptskému múzeu.
Ako sa tam dostať: Said Halim Pasha sa nazýva „Palác šampiónov“. Google Maps (362Q+35 Qasr El Nil) – napíšte do ubera Chapmione palace. Alebo choďte metrom na stanicu Sadat a odtiaľ je to asi 15 minút chôdze.
8. Abdeen Palác a múzeum, downtown
Palác Abdeen bol postavený v roku 1863 pre egyptskú kráľovskú rodinu a neskôr slúžil ako sídlo prezidenta.
Je to prepychový palác plný obrazov, hodín zdobených zlatom a parížskym nábytom v hodnote miliónov. Jeho 500 apartmánov obsahuje prezidentské dary a kráľovské poklady z čias vlády egyptských vodcov.
Spodné poschodia paláca sú dnes múzeom, v ktorom sa nachádza rozsiahla zbierka strieborných predmetov vrátane kráľovského porcelánu a stolových služieb. Je tu aj zbierka zbraní a ďalšia zbierka venovaná kráľovskej rodine.
A nájdete tu veľa kuriozít pre milovníkov histórie, vrátane zbierky prezidentských darov venovaných egyptskému vodcovi Husnímu Mubarakovi, poslednému prezidentovi, ktorý sídlil v paláci. Darčeky zahŕňajú šperky a japonský model samurajskej koruny.
Je tu tiež zvláštna zbierka amerických gombíkov, ktoré rád zbieral kráľ Farouk a všetky vystavené.
Čo potrebujete vedieť:
Otváracie hodiny sú od 9:00 do 15:00, každý deň okrem piatku. Vchod je z malej uličky z boku paláca - a pokladňa je cez ulicu od vchodu.
V pešej vzdialenosti: Palác Abdeen je vzdialený asi 20 minút chôdze od námestia Tahrir a Egyptského múzea.
Ako sa tam dostať: Choďte metrom na stanicu Mohamed Naguib a odtiaľ je to kúsok. Alebo si pozrite polohu na Google Maps (26VX+64 Abdeen).
Tip: Súčasťou paláca je niekoľko krásnych záhrad, ktoré sú skvelé na potulky.
9.Kníhkupectvo AUC Americkej univerzity v Káhire, downtown
Toto kníhkupectvo pridružené k Americkej univerzite v Káhire ponúka úžasný výber kníh o Egypte a arabskom svete, ktoré vydalo vydavateľstvo AUC Press.
Je tu všetko od kníh o egyptológii až po hĺbkové štúdie starovekého Egypta a súčasných sprievodcov po Káhire.
Začnite tu, ak sa chcete dozvedieť viac o egyptskej kultúre – alebo ak chcete získať informácie o miestach, ktoré počas svojej cesty navštívite.
K dispozícii sú kuchárske knihy plné tradičných egyptských jedál, pracovné zošity, ktoré vám pomôžu naučiť sa arabsky, a informácie o povstaní z 25. januára. K dispozícii je tiež veľký výber kníh v anglickom jazyku, či už hľadáte najnovší bestseller alebo obľúbenú klasiku.
A je tu aj veľký výber arabskej literatúry v preklade.
Čo potrebujete vedieť:
Kníhkupectvo AUC Press bookstore je otvorené od 10:00 do 18:00 denne okrem piatku a na vstup potrebujete platný preukaz totožnosti s fotografiou. Nachádza sa vo vnútri Americkej univerzity v kampuse na námestí Tahrir. Vchod je zboku na ulici Sheikh Rihan.
V pešej vzdialenosti: Egyptské múzeum sa nachádza priamo na druhej strane námestia Tahrir, asi 5 minút chôdze od hotela.
Ako sa tam dostať: Choďte metrom na stanicu Sadat. Alebo si to nájdite Google Maps (26VP+4P Abdeen).
Tip: Ak sa chystáte navštíviť Egyptské múzeum na námestí Tahrir, potom sa zastavte v kníhkupectve AUC Press a zásobte sa egyptologickými knihami. Kníhkupectvo múzea neodporúčam - je plné gýčových suvenírov a malého výberu kníh.
10. Budova Káhirskej Opery, Zamalek
Malá sála je skvelou alternatívou k baletom a opere v hlavnej sále.
Vstupenky sú skutočne výhodné a drevom obložené steny a kapacita 500 ľudí dávajú dojem súkromného koncertu.
Repertoár zahŕňa klavírne recitály, komornú hudbu a kultúrne večery orientálnej a egyptskej hudby. Je atmosferický, intímny a zriedka nabitý.
Čo potrebujete vedieť:
Na webovej stránke opery http://www.cairoopera.org/en/calendar/ si môžete prezrieť rozpis predstavení a lístky si zaobstarať online https://ticketsmall.com/venues/OperaTickets
Aj keď v komplexe opery je kaviareň, múzeum a galéria, kde môžete stráviť čas.
V pešej vzdialenosti: Egyptské múzeum je vzdialené asi 15 minút jazdy taxíkom.
Ako sa tam dostať: Choďte metrom na stanicu Opera alebo ju nájdite na Google Maps (26RF+WF Zamalek).
Tip: Po predstavení prejdite mostom Kasr Al Nile Bridge smerom do centra mesta a pokochajte sa pekným výhľadom na rieku Níl.
11. Azhar Park, Darb al-Ahmar
Azhar Park je dokonalým únikom od ruchu mesta.
Tento rozľahlý verejný park susediaci s islamskou Káhirou sa môže pochváliť zeleňou, vodnými fontánami a záhradami. A to všetko je postavené na vrchole toho, čo bolo kedysi kopou odpadu a ruín.
Sú tu rady paliem a krištáľové jazero. K dispozícii je tiež pozorovacie miesto s ďalekohľadom a nádherným výhľadom na islamskú Káhiru a jej historické minarety. Cez jednu stranu parku sa tiahne obnovená ajjúbovská stena, ktorú postavil Salah El Din asi pred 800 rokmi.
V celom parku sú rôzne stánky s občerstvením. Ak chcete pokojnejšie miesto, zamierte do kaviarne Lakeside, kde môžete stolovať pri vode.
Studio Misr je fantastická reštaurácia s klasickým egyptským dekorom a výhľadom na neďalekú káhirskú citadelu.
Čo potrebujete vedieť:
Park je otvorený denne od 9:00 do 22:00.
V pešej vzdialenosti: Park Azhar je 20 minút taxíkom z islamskej Káhiry a Khan el Khalili. Je to tiež 15 minút jazdy (opačným smerom) od citadely v Káhire.
Ako sa tam dostať: Nájdite to na Google Maps (27R7+8V El-Darb El-Ahmar).
Tip: Vyhnite sa víkendom a štátnym sviatkom, vtedy je park extrémne preplnený.
12. Nilometer, Rhoda Island
Nilometer, postavený v roku 861 nášho letopočtu, kedysi meral záplavové hladiny rieky Níl.
Predpovedal hladomor, úrodu alebo povodne pre farmárov v krajine. Slúžil ako akési obrie pravítko na meranie hladiny vody.
Dnes je Nilometer jednou z najstarších stavieb Káhiry. Po úzkych točitých schodoch si môžete prezrieť celú dĺžku grandiózneho stĺpa.
Je zakončená elegantnou zrekonštruovanou kupolou (pôvodnú zničili Francúzi počas invázie do Egypta).
Čo potrebujete vedieť:
Otváracie hodiny sú od 9:00 do 15:45.
V pešej vzdialenosti: Hneď vedľa je Manasterly Palace (tiež krásne koncertné miesto) a Múzeum Umm Kulthum, kde nájdete kuriozity zo života a čias kultovej egyptskej speváčky.
Ako sa tam dostať: Vezmite si Uber alebo ho nájdite Google Maps (264F+QX Old Cairo).
Tip: Nilometer je obklopený zeleňou a ponúka krásny výhľad na rieku Níl.
13. Khalil Múzeum
Khalil Múzeum je skutočným káhirským skrytým klenotom v paláci na brehu Nílu, nachádza sa v ňom zbierka impresionistov, ktorá konkuruje európskym exponátom.
Je to niečo absolútne neočakávané od mesta známeho historickými mešitami a staroegyptskými artefaktmi.
Je to však skutočný skrytý klenot Káhiry s obrovskou zbierkou impresionistických obrazov, porcelánu a miniatúr.
Múzeum Khalil, je zastrčené v paláci postavenm v roku 1905 na brehu rieky Níl, a je konečne otvorené po desatich rokoch kôli krádeži neoceniteľného Van Gogha.
A ak ste milovníkom umenia, múzeum Khalil je absolútnou nevyhnutnosťou vo vašom itinerári Káhiry.
Je to fascinujúci pohľad do egyptskej kráľovskej histórie. Vzácna šanca vidieť majstrov ako Monet a Renoir v intímnejšom prostredí.
Múzeum Khalil vytvoril manželský pár egyptský politik a jeho francúzska manželka, ktorých spojila spoločná láska k umeniu.
Múzeum obsahuje rozsiahlu zbierku impresionistov zhromaždených párom v priebehu rokov a vystavených v ich paláci na Níle. Nikdy sa im však nesnívalo, že sa raz stane cieľom pre milovníkov umenia.
Medzi najvýznamnejšie patria Rodinove sochy, Monetove lekná, niekoľko orientalistických obrazov egyptskej krajiny a majstrovské diela od Gauguina, Degasa, Pissarra a Renoira.
Čo potrebujete vedieť:
Otváracie hodiny sú od 10:00 do 15:00. Upozorňujem, že múzeum je v piatok zatvorené.
V pešej vzdialenosti: Zamalek s jeho umeleckými galériami a reštauráciami je len kúsok, cez most, ktorý ponúka pekný výhľad na Níl. Centrum časti Zamalek a centrum sú vzdialené len krátku jazdu taxíkom.
Ako sa tam dostať: Choďte Uberom a nájdite múzeum Google Maps (26P9+6R Dokki).
Ďakujem, že ste navštívili môj web
Ráda by som od vás počula váš názor. Máte nejaké otázky o návšteve Káhiry mimo klasických turistických trás?
Možno by ste radi navštívili Káhiru a urobili si súkromnú obhliadku.
Blog pre tých, ktorí chcú vidieť nie bežné turistické miesta v Káhire.
Chcete naplánovať váš výlet do tohto obrieho mesta inak a na mieru?
Chcete okrem pyramíd a múzeá zažiť Káhiru, tak ako ju bežný turista neuvidí?
Vera Adel Travel vám práve ponúka výlety inak.
Napíšte
+20 127 112 3111
Kontaktujte VA TRAVEL na email veraadel2007@gmail.com
ZDROJ: Vanilla Papers
Comments